kwateryzabki.pl

Blog tematyczny o turystyce sporcie i innym ciekawostkom

Lifestyle

Awarie filtrów powietrza

Awarie filtrów powietrza

Wielu osobom nieinteresującym się technicznymi sprawami związanymi z samochodami osobowymi wydaje się, że w cylindrze spala się samo paliwo. Z technicznego punktu widzenia nie jest to jednak możliwe, ponieważ aby doszło do reakcji spalania oprócz paliwa i impulsu do startu potrzebny jest też utleniacz.

W przypadku samochodów spalinowych utleniaczem tym jest zwykłe powietrze atmosferyczne, które zawiera około 21 procent tlenu wchodzącego w reakcję z paliwem. Oznacza to, że w cylindrze nie dochodzi do spalenia benzyny czy ropy, ale do wybuchu mieszanki paliwowo-powietrznej. W związku z tym równie ważne co dostarczenie do silnika czystego paliwa jest dostarczenie do niego czystego powietrza. Konstruktorzy zdaniem tym obarczyli filtr powietrza, który oczyszcza powietrze dostające się do silnika ze wszelkich zanieczyszczeń.

Objawy zapchanego filtra powietrza

Niestety filtr powietrza, podobnie jak inne filtry w samochodzie jest częścią eksploatacyjną, co oznacza, że z czasem się zapycha i musi być wymieniany. Czynność ta jest często pomijana przez nieświadomych użytkowników, przez co dochodzi do jego awarii. Objawami takiej sytuacji mogą być:

  • Gorsze osiągi – wywołane nieprawidłowym stosunkiem paliwa do powietrza

  • Zwiększone spalanie – będące konsekwencją niedostatecznej ilości świeżego powietrza w silniku

  • Nieprzyjemny zapach spod maski – może on świadczyć o niebezpieczny przegrzaniu silnika i jest to objaw, którego nie wolno zignorować

  • Nierówna praca silnika na wolnych obrotach – w skrajnych przypadkach nawet podczas pracy na niskim obciążeniu mieszanka jest na tyle bogata, że silnik zaczyna nierówno pracować lub nawet gasnąć

Jeśli podczas jazdy odczuwasz powyższe symptomy to sprawdź filtr powietrza w swoim samochodzie. Zabieg sprawdzenia filtru, czy nawet jego wymiana, są na tyle łatwe, że nie musisz prosić mechanika o pomoc, jeśli tylko dysponujesz podstawowymi umiejętnościami technicznymi. Wymianę filtra możesz więc zrobić samodzielnie w garażu czy nawet pod blokiem i w bardzo tani, a przy tym bardzo satysfakcjonujący sposób poprawić osiągi swojego samochodu.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij