kwateryzabki.pl

Blog tematyczny o turystyce sporcie i innym ciekawostkom

CiekawostkiTurystyka

Czy elfy istnieją? Islandia – królestwo elfów.

Czy elfy istnieją? Islandia – królestwo elfów.

Z czym kojarzy Ci się Islandia? Niespotykana ilość wulkanów, gorące źródła, zorza polarna czy nawet błękitna laguna, to jedne z głównych broszek tego wyspiarskiego państwa. Trudno również jest nie wspomnieć o istnieniu elfów. Ukryci Ludzie, to małe istotki, które możemy znaleźć w niejednym islandzkim przewodniku turystycznym. Zapraszam cię do przeczytania artykułu. Dowiesz się więcej o historii elfów, skąd się one w ogóle wzięły i czy prawdą jest że Islandczycy rzeczywiście w nie wierzą.

Kim są islandzkie elfy?

Elfy są nieodłączną częścią baśni, legend czy powieści fantasy. Te z Islandii, kojarzone również jako Huldufólk czyli „ukryci ludzie”. Są bardzo znane nie tylko na samej wyspie, ale i na całym globie. O istnieniu elfów dowiadujemy się dzięki spisom podań ludowych Jóna Anarsona. Mówi ono, że są to duszki, które w stanie zagrożenia potrafią być nieobliczalne. Dowiadujemy się również, że są one podobne do ludzi. Tworzą małe społeczności, w których spędzają swój czas na zabawach i tańcach hulańcach. Charakterystycznym dla leśnych dzieci jest ich prywatność. Unikają oni ludzi i jedynie gdy trwa noc, wychodzą oni ze swoich kryjówek. Zdarzają się takie sytuacje, w których jakikolwiek ślad po człowieku znika. Jest to skutkiem, gdy jeden ze śmiertelników widzi elfy.

Ukryci ludzie – jak powstały elfy?

Historia powstania elfów, powleka się z opowieścią o tym, jak Bóg przyszedł odwiedzić rodzinę pierwszych ludzi, Adama i Ewę. Ewa była wtedy w trakcie mycia swoich dzieci, aby wyglądały jak przystało podczas wizyty Stwórcy. Niestety nie zdążyła ona dokończyć mycia, zanim Bóg zapukał do drzwi, więc ukryła resztę swoich dzieci. Kiedy Bóg dowiedział się, co zrobiła Ewa, powiedział słowa: „Co człowiek ukrywa przed Bogiem, Bóg ukryje przed człowiekiem”. Tak właśnie powstali ukryci ludzie.

Nie wolno przeszkadzać elfom!

Gdy chcemy przeprowadzić budowę drogi czy też jakiekolwiek budynek w Islandii, ważnym jest zwracać szczególną uwagę na miejsca, w których mieszkać mogą elfy. Wśród ludności islandzkiej słyszymy historię, architektów budujących jeden z islandzkich osiedli. Odkryli oni, że ma zostać ono wybudowane na kamieniu należącego do elfa. Projekt więc został zmniejszony tak, aby kamień znajdował się po stronie zewnętrznej budynku i nie został uszkodzony.  „Álfhóll” (Wzgórze Elfów) znajdujące się niedaleko Kópavogur uważane jest za stolicę elfów. Wiele lat temu podczas gdy rząd chciał wybudować drogę przecinającą wzgórzę Álfhóll, sprzęt non stop psuł się, co skutkowało obciążeniem wszelkimi winami elfy. W rezultacie podjęto decyzję o budowie drogi wokół wzgórza, a nie przez nie jak początkowo było w planach.

Islandia – Elfy we współczesnym świecie.

Mieszkańcy Islandii naprawdę wierzą w elfy? Obecnie niewielu Islandczyków otwarcie przyznaje się do wiary w elfy. Jednakże według badań przeprowadzonych przez Wydział Nauk Socjologicznych Uniwersytetu Islandzkiego w Reykjavíku w latach 2006–2007 ok. 62% ankietowanych osób, wierzy bądź wierzyło w istnienie ukrytych ludzi.

Wierzenia te w dużej części wpływają na budowanie się całego społeczeństwa islandzkiego. Po pierwsze, ludowe podania jak i legendy miały wielki walor dla turystyki – turyści przyciągani są różnorodnymi możliwościami wybrania się np. na kilkunastominutowy spacer śladami elfów po Hafnarfjörður, okolicy uważanej za elfią stolicę Islandii. Po drugie, wiele planów rozbudowy dróg zmieniono lub zmienione. Znajdowały się one na terenie, który przez osoby wierzące w elfy uznane były za zamieszkane przez te stworzenia. Valdimar Hafstein, folklorysta i etnolog Uniwersytetu Islandzkiego w Reykjavíku, utrzymuje, że w latach 70. z upoważnienia Administracji Dróg zatrudnił on medium. Głównym celem było porozumieć się z elfami, które utrudniały budowę nowych dróg.

A czy Ty wierzysz w istnienie elfów?

Udostępnij