Dlaczego ludzie się rozwodzą? Jak wpływa to na samopoczucie?
Data publikacji 4 października 2022
Ciężko jest żyć w pojedynkę, choć wiele osób decyduje się na pozostanie singlem. Jednak zdecydowana większość osób zakłada rodzinę i bierze ślub. Niestety od paru lat rośnie liczba rozwodów. Dlaczego tak się dzieje? Czy wiele osób decyduje się założyć nową rodzinę, a może pozostają wolni?
Rozwody w Polsce – powody
Życie małżeńskie wymaga wielu kompromisów. Dwie osoby, nawet jeśli się doskonale rozumieją, muszą często ustępować. Do tego pojawiają się problemy dnia codziennego, problemy w pracy, z pieniędzmi czy dziećmi. Niektóre małżeństwa uczestniczą w terapiach dla par, a inne decydują się na rozstanie.
Jaki powód najczęściej występuje w przypadku rozwodów? Rozwody w Polsce mają miejsce z powodu zdrady. Małżonek znajduje sobie kochankę i zaczyna zaniedbywać swoją żonę. Niekiedy jest to krótki romans, a innym razem zamienia się to w miłość. Powodem rozwodów jest także konflikt finansowy. Jedna osoba zarabia dużo więcej od drugiej i zaczyna dręczyć partnera, robiąc mu wyrzuty, że za mało zarabia.
Jak wiele par po rozstaniu zakłada nową rodzinę?
Nowa rodzina często jest zakładana, jeśli dwie osoby postanawiają się rozwieść. Ma to miejsce zarówno w przypadku, gdy małżonkowie mają dzieci, jak i gdy byli bezdzietną parą. W pierwszym przypadku dzieci najczęściej trafiają do matki i jej nowego partnera. Jednak coraz częściej także ojcowie walczą o swoje prawa i chcą na równi z byłą żoną uczestniczyć w wychowaniu potomstwa. W takich przypadkach czasami sąd zasądza naprzemienną opiekę.
Zdarza się także, że niektóre osoby po rozwodzie postanawiają zostać samotne. Przeżyły dużo dobrych i złych chwil ze współmałżonkiem i nie wyobrażają sobie układania nowego życia z partnerem. Taki stan rzeczy jest czasami tymczasowy i mija kilka miesięcy czy nawet lat, gdy na horyzoncie pojawia się atrakcyjna osoba, z którą chce się założyć nową rodzinę.
Jak rozwód wpływa na samopoczucie wszystkich członków rodziny?
Rozwód nie jest i nigdy nie będzie przyjemnym okresem. Nawet jeśli para rozstaje się w przyjaźni, to jest to ciężki czas dla nich i ich bliskich. Szczególnie dzieci przeżywają to bardzo mocno. Niekiedy wymagana jest nawet interwencja psychologa, który przeprowadza kilka sesji terapeutycznych, które mają pomóc pogodzić się dziecku z nową sytuacją. Samopoczucie małżonków, ich dzieci i najbliższej rodziny w takim czasie nie jest najlepsze.
Jeśli małżonkowie rozstają się w gniewie i robią sobie na złość, to cała sytuacja odbija się bardzo mocno na najbliższych. Ciągle małżonkom towarzyszy zły nastrój, a to także wpływa na otoczenie. Niekiedy odbija się to także na pracy czy nauce dzieci. Mogą pojawić się problemy wychowawcze, które czasami prowadzą do tragedii. Na pewno rodzice, którzy się rozwodzą, muszą bacznie przyglądać się potomstwu i reagować na wszelkie nowe sytuacje. Lepiej rozstać się w pokoju, a gniew stłumić. Złe emocje nie pomogą w niczym, a na pewno spowodują jeszcze gorsze samopoczucie. Warto zatem zadbać o dobre relacje z byłym partnerem i jego nową rodziną, jeśli taka się pojawi.