kwateryzabki.pl

Blog tematyczny o turystyce sporcie i innym ciekawostkom

Sport

Na czym polegają zapasy mężczyzn?

Na czym polegają zapasy mężczyzn?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się zapasy mężczyzn. Jest to popularna dyscyplina sportowa, która była znana już w starożytnych czasach. Czytaj dalej, aby poznać historię zapasów i najważniejsze zasady.

Historia zapasów

Warto wspomnieć, że w starożytnym Egipcie, starożytnej Grecji oraz w starożytnym Rzymie także dochodziło do rozgrywek. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że 12 godzin trwała historyczna walka, która odbyła się podczas Igrzysk Olimpijskich. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polegają zapasy historia tego sportu jest bardzo ciekawa. Na przestrzeni lat zasady mocno się zmieniły i dzisiaj są zapisane w oficjalnym regulaminie. Należy pamiętać, że czasów starożytnych sięgają początki tej dyscypliny sportowej. Dawniej była to jedna z najważniejszych konkurencji na igrzyskach. Warto przypomnieć, że w antycznej Grecji były organizowane Igrzyska Olimpijskie. Największą popularnością cieszyły się w okresie klasycznym, ale odbywała się też w okresie helleńskim. Przeprowadzane były również testy na przynależność do kultury helleńskiej. Bardzo ważną rolę odgrywały umiejętności zapaśnicze. Jako walor militarny określali Grecy umiejętności zapaśnicze zawodników.

W tamtych czasach wyznacznikiem bycia człowiekiem światłym stały się zapasy. Można powiedzieć, że zapasy były kluczowym elementem edukacji wojskowej. Zapasy zostały bardzo mocno rozpowszechnione i obecnie istnieje wiele odpowiedników, które dla innych państw są charakterystyczne. Idealnym przykładem jest Japonia, gdzie sumo jest odpowiednikiem zapasów. Warto dodać, że zawody zapaśnicze tylko raz nie odbyły się w historii igrzysk i stało się to w 1990 roku.

Najważniejsze zasady

Od 1993 roku zapasy stały się w Polsce sportem oficjalnie trenowanym również przez kobiety. Zapasy polegają na fizycznym zmaganiu się dwóch zawodników. Można stosować chwyty oraz rzuty, także możliwości jest sporo. Należy mieć na uwadze, że zapasy stały się pierwszymi zmaganiami o sportowym charakterze. Wynika to z faktu, że pojawiły się na Igrzyskach Olimpijskich organizowanych w antycznej Grecji jako jedna z konkurencji. Ze wspomnianego okresu poprzedzającego epokę hellenistyczną znany jest brak krwawego współzawodnictwa. Warto podkreślić, że walka trwa dwie rundy, każda po 2 lub 3 minuty. Zawodnicy mają do dyspozycji przerwę 30 sekundową. Zawody odbywają się na macie, która przeważnie jest okrągła. W trykotach występuje dwóch zawodników jednakowej kategorii wagowej. Jeden zawodnik posiada trykot niebieski, a drugi czerwony.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zapasy dzielą się na styl wolny oraz styl klasyczny. W stylu klasycznym możliwe są jedynie uchwyty powyżej pasa, natomiast w stylu wolnym przeciwnika możemy też złapać za nogi. Walką francuską i amerykańską nazywano w Polsce zapasy przed drugą wojną światową. Należy pamiętać, że stosowanie dźwigni oraz techniki duszenia są zabronione w zapasach. Ważna jest nie tylko siła, ale także spryt oraz szybkość zawodnika. W zapasach obowiązują pewne zasady oraz reguły. Chodzi przede wszystkim o to, żeby położyć przeciwnika na łopatki. Stosowanie chwytu zwanego podwójnym klinczem jest zabronione w przypadku kobiet.

Udostępnij