kwateryzabki.pl

Blog tematyczny o turystyce sporcie i innym ciekawostkom

Sport

Jakie są najpopularniejsze ekstremalne sporty?

Jakie są najpopularniejsze ekstremalne sporty?

Coraz więcej osób spędza wolny czas, uprawiając sporty ekstremalne. Cieszą się one dużą popularnością nie tylko wśród młodych osób, ale także i starszych. Niektóre ze sportów są niebezpieczne i mogą doprowadzić do urazu czy utraty zdrowia. Dlaczego ludzie uprawiają ekstremalne sporty? Które z nich cieszą się największym zainteresowaniem?

Ekstremalne sporty – rodzaje

Od paru lat sporty ekstremalne cieszą się coraz większą popularnością. Wiele osób ciągle pracuje i nie ma czasu dla siebie. Adrenalina natomiast poprawia samopoczucie i sprawia, że człowiek odżywa. Adrenalinę można podnieść, uprawiając niebezpieczne sporty. Można je podzielić na sporty powietrzne, lądowe i wodne. Niektóre z nich wymagają użycia specjalistycznego sprzętu, a inne nie.

Lądowe sporty ekstremalne

Sporty ekstremalne uprawiane na lądzie mogą być uprawiane przy użyciu sprzętu. Dużą popularnością cieszą się sporty motorowe i rajdy samochodowe. Szybka jazda może w ciągu sekundy podnieść adrenalinę nie tylko uczestnikowi, ale także osobom kibicującym. Wiele osób jeździ quadami czy rowerami. Ekstremalne szlaki rowerowe są czasami bardzo niebezpieczne i strome. Niebezpieczny sport lądowy to także wspinaczka wysokogórska. Zimą wielu miłośników mocnych wrażeń jeździ poza stokami lub chodzi po jaskiniach.

Niebezpieczne sporty powietrzne

Już samo latanie samolotem dla niektórych osób jest wyzwaniem, a jednak wiele ludzi uwielbia aktywności w powietrzu, które są bardzo często niebezpieczne. Do sportów ekstremalnych powietrznych zalicza się między innymi paralotniarstwo, które uprawia się w górach. Również motolotniarstwo i skoki ze spadochronem cieszą się niebywałym zainteresowaniem. Od wielu lat w wielu miejscach Polski można skoczyć na bungee lub odbyć lot balonem. Coraz więcej instytucji oferuje możliwość pilotowania samolotu czy śmigłowca, a także uprawianie szybownictwa.

Niebezpieczne sporty wodne

Ostatnią aktywnością ujętą jako niebezpieczną są ekstremalne sporty wodne. Można wykonywać je na mniejszych i większych zbiornikach, na morzach, jeziorach, rzekach czy w potokach górskich. Do tego rodzaju rozrywki zalicza się kitesurfing i surfing. Dużą popularnością cieszy się nurkowanie, które można wykonywać na otwartych wodach i w zamkniętych zbiornikach specjalnie do tego przystosowanych. Do wodnych niebezpiecznych sportów zalicza się też kajakarstwo, sporty motorowodne, żeglarstwo czy rugby podwodne.

Ubezpieczenia sporty ekstremalne

Wiadomo, że sporty ekstremalne są niebezpieczne, a więc i ryzyko utraty zdrowia czy nawet życia jest bardzo duże. Wiele osób wykupuje ubezpieczenie turystyczne, w którym zawarte jest także ubezpieczenie sportów ekstremalnych. Zwykła polisa nie obejmuje urazów powstałych na skutek szybkiej jazdy poza stokiem na nartach czy skoków ze spadochronu. Jeśli ktoś planuje aktywny wypoczynek i uprawianie niebezpiecznego sportu, to powinien rozszerzyć polisę o sporty ekstremalne. Wiele firm ma wyszczególnioną listę aktywności, które się zaliczają do tej kategorii i na pewno należy się z nią zapoznać przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej.

Udostępnij