kwateryzabki.pl

Blog tematyczny o turystyce sporcie i innym ciekawostkom

Turystyka

Turystyka w Polsce – co warto o niej wiedzieć?

Turystyka w Polsce – co warto o niej wiedzieć?

Turystyka kojarzy się ze zwiedzaniem ciekawych miejsc, poznawaniem nowych kultur czy wypoczynkiem po długim roku pracy. Warto jednak pamiętać, że jest to podejście prezentowane przez osoby wypoczywające. Turystyka to również promocja regionów oraz szansa na zarobek dla osób miejscowych. Co warto wiedzieć o turystyce XXI wieku?

Turystyka – co to jest?

Pojęcie turystyki pojawiło się w pierwszej połowie XIX wieku. Turystami byli młodzi Anglicy pochodzący z bogatych domów, którzy zwiedzali najczęściej Włochy czy Francję. Podróże te często były kilkuletnie i stanowiły wstęp do „dorosłego” życia.

Dzisiaj turystyka wygląda zupełnie inaczej. Niewiele osób stać na takie podróże. Za to często wyjeżdżamy w coraz dalsze zakątki świata. Zastanawiając się turystyka co to nie można zapomnieć, że formy turystyki są bardzo różnorodne. Najpopularniejsza jest turystyka wypoczynkowa, która ma na celu poznanie nowych miejsc, relaks i odpoczynek.

Ważnym elementem gospodarki jest również turystyka poznawcza, która polega na zwiedzaniu nieznanych miejsc, poznawaniu nowych ludzi i ich kultury. To między innymi dzięki niej rozwijają się bazy noclegowe, hotele czy restauracje.

Inne, coraz bardziej popularne formy turystyki, to turystyka kwalifikowana, która bardzo rozwinęła się w ostatnich latach. Jest ona adresowana do osób, które są gotowe na nowe wyzwania, ale również mają pewne umiejętności. Do turystyki kwalifikowanej można zaliczyć wyjazdy na rajdy rowerowe, konne czy górskie. Dużym powodzeniem cieszą się również wyjazdy speleologiczne, które polegają na penetrowaniu jaskiń.

Jak wygląda turystyka w Polsce?

Polska jest bardzo interesującym krajem. Turyści mogą wypoczywać nad morzem, bawić się w Kainie Tysiąca Jezior czy zwiedzać pasma górskie o różnym poziomie trudności. Turystyka w Polsce ma wiele do zaoferowania również tym osobom, które stawiają na czynny wypoczynek.

Góry są idealnym miejscem, by zwiedzać je nie tylko pieszo, ale również na rowerze czy w siodle. Nad morzem oraz na Mazurach warto popływać kajakiem, łódką czy nauczyć się surfingu. Warto również pamiętać, że wiele obiektów w Polsce jest godnych zobaczenia. Na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zostały wpisane takie miejsca jak Zamek Krzyżacki w Malborku, Kalwaria Zebrzydowska, stare miasto w Krakowie czy Toruniu. Warto również zobaczyć kopalnię soli w Wieliczce czy poznać przyrodę Białowieskiego Parku Narodowego.

Turystyka ma ogromne znaczenie dla regionu. Wpływa na rozwój gospodarczy i często jest ważnym źródłem dochodu. Trzeba jednak pamiętać, że turystyka będzie rozwijała się dobrze wyłącznie tam, gdzie na wczasowiczów czeka dobra infrastruktura. Ważne są nie tylko hotele o zróżnicowanym poziomie oraz cenie, ale również restauracje i inne miejsca niezbędne dla turystów.

Rozwój turystyki hamuje słaba infrastruktura drogowa oraz brak reklamy. Miejsce turystycznych na świecie jest mnóstwo. Państwo, które chce stać się jednym z takich regionów musi umieć podkreślić to, co jest dla turystów interesujące, warte zobaczenia. Bez reklamy turyści nie będą odwiedzali Polski.

Udostępnij